Górnik opowiada przedszkolakom o trudnej i niebezpiecznej pracy w polskich kopalniach

Spotkanie z górnikiem

„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

Dnia 4 grudnia 2020 r. w naszym przedszkolu „świętowaliśmy Dzień Górnika.  Przedszkolaki dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią. Poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, oraz dowiedziały się dlaczego święto górników to Barbórka. Najmłodsi zapoznali się z takimi pojęciami jak czako, sztygar, kilof czy perlik. Mamy nadzieję, że nasze dzieci zrozumiały jak ważna i trudna jest praca górnika w kopalni. Bardzo dziękujemy Panu Marcinowi Petlakowskiemu  za przekazanie wiedzy o  znaczeniu tejże pracy w codziennym życiu oraz za poczęstunek.