Pani dyrektor dokonuje pasowania na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

Dn. 6 XI 2020 r. uczniowie kl. II stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Z powodu pandemii COVID-19 pasowanie nie mogło odbyć się w ubiegłym roku szkolnym, kiedy było zaplanowane, a i obecnie pandemia nieco pokrzyżowała plany. Specjalnie na tę okazję uczniowie z kl. VII „b” przygotowali krótką inscenizację nt. historii książki, lecz z uwagi na naukę zdalną nie mogli wystąpić. Przedstawienie to obejrzy kl. I i II zaraz po powrocie do szkoły.

Ale i tak lekcja, podczas której klasa II była pasowana na czytelnika, miała uroczysty charakter. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy z piosenką, obejrzały też wystawkę książek. Wśród prezentowanych pozycji książkowych uczniowie odnaleźli „list do czytelników”, z którego dowiedzieli się, o jakie traktowanie prosi książka oraz jak należy ją szanować. Dzieci „śpiewająco” zdały egzamin na czytelnika, odpowiadając na pytania testowe, po czym mogły już złożyć uroczyste przyrzeczenie. Pani dyrektor pasowała każdego ucznia na czytelnika, a potem już „świeżo upieczeni” czytelnicy mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki do domu.