AAA
Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Golasowicach

Dla rodziców

WPŁYW CUKRU NA DZIECI

 

Czy słodycze wyzwalają agresję?

 

Próchnica czy ryzyko otyłości to nie wszystkie minusy nadmiaru słodyczy w diecie dziecka. Naukowcy odkryli, że spożywanie przez dziecko słodyczy może skutkować agresywnymi zachowaniami w dorosłym życiu.

 

Psychiatrzy z Cardiff University przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 17, 5 tys. dorosłych urodzonych w 1970 roku. Badając ich poziom agresji, naukowcom udało się rozpoznać, kto spośród nich w dzieciństwie często zajadał się słodyczami. Stwierdzono dziwną zależność. Dzieci, które w wieku około 10 lat codziennie jadły cukierki i czekoladę, w wieku 34 lat częściej wykazywały przejawy agresji. Wśród agresywnych dorosłych aż 69% jadło w dzieciństwie sporo słodyczy, wśród dorosłych o łagodnym usposobieniu amatorami czekoladek w dzieciństwie było zaledwie 42%.

 

Naukowcy wykluczyli z badania inne czynniki, które mogły mieć wpływ na zachowanie osób biorących udział w tym badaniu - na przykład zachowanie rodziców, wyniki w szkole czy miejsce zamieszkania. Jednakże zależność pomiędzy agresją a jedzeniem słodyczy nie została w ten sposób wyeliminowana.

 

Jeden z autorów badania, doktor Simon Moore, twierdzi, że kiedy dzieci regularnie otrzymują zbyt dużą ilość słodyczy, pozbywają się one automatycznie umiejętności oczekiwania na to, czego pragną. Z czasem przestaje to dotyczyć wyłącznie słodyczy, rozprzestrzeniając się również na inne dziedziny życia. Wystarczy, że nie zostaną one zaspokojone kolejnym cukierkiem czy czekoladką, a od razu zaczynają zachowywać się zbyt impulsywnie, a nawet agresywnie.

 

Słodycze a ADHD

 

Oprócz rezultatów długotrwałego spożywania takich produktów już od dzieciństwa, zauważyć można niepokojące oznaki tuż po zjedzeniu. Słodycze składają się głównie z cukrów rafinowanych. Nie wnoszą one do naszego organizmu żadnych wartościowych elementów, powodują natomiast natychmiastowy wzrost energii, którą jak najszybciej musimy spożytkować, często właśnie w zachowaniach agresywnych. Potwierdzają te tezy opinie rodziców, których dzieci mają zespół ADHD – w ich przypadku najwyraźniej widać konsekwencje niewłaściwego żywienia. Rodzice, którzy wyregulowali dietę poprzez ograniczenie słodyczy, a wzbogacenie jej w kwasy omega-3 i omega-6, opisują duże zmiany w zachowaniu pociech, oczywiście na lepsze...

 

Cukrowa huśtawka emocjonalna

 

Każdy z nas – rodziców – miał pewnie możliwość zaobserwowania objawów szybkich zmian stężenia cukru we krwi, które zachodzą w organizmie po posiłkach bogatych w cukier. Dzieci przez kilka godzin są rozbrykane, potem zirytowane, a na końcu apatyczne. Zachowania te odpowiadają wahaniom poziomu glukozy, który początkowo wzrasta, co przekłada się na nadmiar energii. Gdy organizm zaczyna wyczuwać spadek poziomu glukozy, pojawia się irytacja, a gdy zawartość glukozy jest bardzo niska, przychodzi znużenie.

 

W przypadku spożywania pełnowartościowych posiłków nic takiego się nie dzieje, ponieważ organizm przyswaja zawarty w nich cukier stopniowo, w ciągu 2-3 godzin. Nasze ciało jest przyzwyczajone do tego, aby na taką sytuację reagować i wydziela tylko tyle insuliny, ile potrzeba, aby glukoza dostała się do komórek. Zakłada bowiem, że przez następne 3 godziny cukier będzie się dostawał do krwi, w miarę jak pokarm będzie trawiony.

 

Jednak w przypadku cukrów przetworzonych (czyli słodyczy) cała dawka dostaje się do krwiobiegu w ciągu zaledwie kilku minut. Organizm dostrzega ten nagły wzrost i zakłada, że została spożyta ogromna ilość pokarmu, szybko produkuje zatem insulinę w ilościach, które wystarczyłyby na całe 2 lub 3 godziny. Tymczasem po godzinie cukru już nie ma, a insulina nadal jest wytwarzana, przez co poziom glukozy we krwi spada. Pojawiają się objawy podobne do duszenia się. Jeśli dziecko spożyje wtedy kolejną dawkę cukru, cały cykl się powtarza. I to się nazywa cukrową huśtawką emocjonalną.

 

Jakie są negatywne skutki diety obfitej w cukier?

 

Dzieci, których dieta zawiera dużo cukru, są bardziej niż ich rówieśnicy zagrożone wystąpieniem:

 

 • ADHD, problemów behawioralnych, trudności w nauce,
 • niepokoju, depresji,
 • próchnicy,
 • złamania kości,
 • grzybicy.
 • zespołu chronicznego zmęczenia,
 • chronicznego zapalenia zatok i uszu,
 • osłabieniem układu odpornościowego (a co za tym idzie, większą podatnością na infekcje),
 • cukrzycy,
 • chorób serca,
 • zespołu jelita drażliwego,
 • syndromu metabolicznego.

 

Na koniec kilka mocnych  zdań i spostrzeżeń organizatora Leśnych Wypraw, który zabiera dzieci na 3 godzinne warsztaty do lasu. Na swojej stronie zwrócił się do rodziców:

 

„Wiecie, co jest największym zagrożeniem w mojej pracy? Co utrudnia, czyni ją męczącą i nie dającą satysfakcji, a ostatnio nawet zagrażającą mojemu życiu? To nie kleszcze, nie zła pogoda, ani przemęczenie. To coś, co doskonale znają Wasze dzieci i mają z tym kontakt na co dzień. To CUKIER, bo o nim mowa, rozwalił mi niejedną wyprawę”.

 

„Ostatnio zrobiłem mały eksperyment” – napisał. I dodał: „Poprosiłem dzieciaki o wyjęcie swoich słodyczy i odczytaniu z opakowań ilości cukru. Najmniej – 70 gramów cukru – wyszło u dziewczynki, która, oprócz paczki cukierków i wafelka, miała jako przekąski pokrojone owoce i orzechy, a do picia czystą wodę. Rekordzistką, która mocno nie odstawała od reszty grupy, była również dziewczynka z 340 gramami cukru. To jedna trzecia kilograma! I to dziecko przyswoiło całość zanim wróciliśmy z lasu”.

 

I jak sam zastrzega, nie jest przeciwnikiem słodyczy w ogóle – uwielbia je jak większość osób i przynajmniej raz dziennie sięga wraz ze swoimi dziećmi do kuchennej szafki po kostkę czekolady czy cukierka. Właśnie... kostkę, nawet dwie, ale nie 340 gramów, które przyswoiła podczas opisanej wyprawy jedna z jej uczestniczek.

 

Swój apel kończy: „Kochani rodzice. Mam ogromną prośbę. Zanim wypchacie dzieciakom plecaki przed wyjściem na wyprawę, czy na jakąkolwiek wycieczkę, zerknijcie na wartości podane na opakowaniu i nie przeginajcie z tym cukrem. To niezdrowe dla Waszych dzieci i niebezpieczne dla tych, z którymi mają styczność”.

 

Artykuł na podstawie
książka „Cukier dzieci nie krzepi” dr Jackob Teitelbaum, dr Deborah Kennedy
artykuł z British Journal of Psychiatry
Strona organizatora Leśnych wypraw


STREFA RODZICA

Dlaczego nastolatki piją alkohol?

Umiarkowane picie alkoholu jest atrakcyjne dla wielu dorosłych. Nastolatki obserwują takie zachowania i również doznają pokusy, by skorzystać z tych atrakcji. Uważają, że alkohol:

 • ułatwia przeżywanie przyjemności;
 • przynosi ulgę w przykrych momentach życia;
 • ułatwia odpędzanie smutnych myśli;
 • uprzyjemnia spotkania z innymi ludźmi;
 •  

Nasze dorastające dzieci często  sięgają po alkohol:

 • aby czuć się dorosłym;
 • aby dopasować się do otoczenia;
 • aby czuć się dobrze i być na luzie;
 • aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem;
 • aby zaspokoić ciekawość;
 • ponieważ alkohol jest łatwo dostępny.

Praktyczne wskazówki dla rodziców, którzy chcą, by ich dzieci nie piły alkoholu:

 1. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i naprawdę słuchaj tego, co ono mówi. Nastolatki często zaczynają rozmowę, ale się z niej wycofują. Dlatego bądź cierpliwy. Postaraj się z uwagą wysłuchać tego, co dziecko chce ci powiedzieć. Czasem sytuacja nie wymaga działania, wystarczy po prostu wysłuchać dziecko.
 2. Nie częstuj swojego dziecka alkoholem i nie pozwól, by robili to inni. Dzieci często przyznają, że to właśnie rodzice czy dziadkowie pozwalają na łyk piwa czy szampana. Twoje przyzwolenie na „łyka” dziecko może odczytać jako cichą zgodę na picie alkoholu.
 3. Wytłumacz dziecku, jakie jest ryzyko związane z piciem alkoholu. Nawet niewielkie ilości są szkodliwe, ponieważ młody organizm się rozwija i nie jest w pełni ukształtowany.
 4. Rozmawiaj z dzieckiem, jak ma sobie radzić z presją rówieśników namawiających go do picia. Podsuń kilka pomysłów na skuteczne odmawianie:
  „Zależy mi na waszym towarzystwie i chcę się z wami bawić, ale nie muszę podkręcać się alkoholem. Postanowiłem, że nie będę pił i chcę być wobec siebie w porządku .”
 5. Pomóż dziecku zbudować jasny system wartości. Nastolatkom łatwiej jest żyć i podejmować decyzje, gdy dokładnie wiedzą, co jest dobre a co złe.
 6. Dawaj dobry przykład. Nie nadużywaj „mocniejszych trunków” w obecności dziecka i nie pokazuj mu, że dobra zabawa jest uzależniona od alkoholu.

Sygnały ostrzegawcze, gdy dziecko pije:

Wprawdzie niektóre z opisanych poniżej objawów mogą być naturalne dla normalnego procesu dojrzewania, należy zwrócić szczególną uwagę na dziecko w sytuacji, gdy kilka tych zjawisk występuje równocześnie:

 • wyraźny spadek zainteresowania zajęciami, które poprzednio były dla dziecka atrakcyjne;
 • zwiększenie poziomu frustracji i rozdrażnienia;
 • problemy w szkole z nauką i zachowaniem;
 • izolowanie się od kontaktów rodzinnych;
 • częste zmiany nastroju;
 • zmiany zwyczajów związanych z jedzeniem i spaniem;
 • zapach alkoholu;
 • zwiększenie potrzeb finansowych i ukrywanie sposobów ich wydatkowania.

Rozmowa z dzieckiem, gdy podejrzewasz, że piło:

 1. Rozpocznij rozmowę od zapewnienia dziecka, że je kochasz i rozmawiasz z nim, bo się o nie martwisz.
 2. Nie zaczynaj rozmowy, gdy dziecko jest pod wpływem alkoholu lub ma kaca – nie ma trzeźwego osądu i jest rozdrażnione.
 3. Postaraj się, by w rozmowie uczestniczyli oboje rodzice.
 4. Znajdź spokojne miejsce i zarezerwuj czas na rozmowę.
 5. Podaj podstawy, na których opierasz podejrzenie, że dziecko piło lub przedstaw dowody.
 6. Powstrzymaj się z oceną i krytyką postępowania, ale dokładnie wyjaśnij, jakich przywilejów dziecko będzie pozbawione do czasu rozwiązania problemu.
 7. Ustalcie warunki umowy pomiędzy wami a dzieckiem.
 8. Porozmawiajcie o tym, w jaki sposób możecie wspierać dziecko, wysłuchajcie, czego ono potrzebuje.

Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie sami pomóc swojemu dziecku. Należy wtedy poszukać wsparcia na zewnątrz. Z myślą o udzielaniu takiej pomocy została udzielona  „Pomarańczowa Linia” 0801 14 00 68


 


Jeśli doświadczasz przemocy lub jesteś świadkiem
przemocy w rodzinie,  zgłoś się do:

 

 

ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO 

Pawłowice, ul. Górnicza 26, 

 numer telefonu 739 001 606

 

OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ 

Pawłowice, ul. Górnicza 26 

godziny pracy:
od poniedziałku do czwartku w godz. od 7:30 do 15:30,
wtorek                                od godz. 7:30 do 17:00, 
piątek                              w godz. od 7:30 do 14:00
osobiście lub dzwoniąc pod numer:  32/ 47 21 741 wew. 139,   739 001 606

 

KOMISARIATU POLICJI 

Pawłowice, ul. K. Miarki 1, 

numer telefonu: 32/44 94 510

 

mł. asp.

Mirosław Rostalski

 

sołectwa: Golasowice, Jarząbkowice, Pielgrzymowice,

Studzionka

 

727032485

  

GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH 

Dyżury członków GKRPA w każdy poniedziałek w godzinach od 16.00 do 17.00 w Urzędzie Gminy Pawłowice, ul. Zjednoczenia 60 sala Nr 0.1.

 

POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE W PSZCZYNIE

PCPR angażuje się w pomoc osobom znajdującym się w różnych sytuacjach kryzysowych: uzależnienie, konflikty rodzinne, sytuacje życiowe powodujące zdarzenia traumatyczne.

 

Osoby zgłaszające się do PCPR mogą skorzystać z pomocy pracownika socjalnego, wsparcia psychologicznego, oraz porady prawnej.

 

W szczególnych przypadkach osoby potrzebujące mogą także skorzystać z pomocy w formie schronienia w mieszkaniu chronionym.

W ramach Interwencji Kryzysowej podejmuje się aktywną współpracę z wszystkimi instytucjami z terenu powiatu Pszczyńskiego, a także poza nim.

Bezpłatna oferta w ramach Interwencji Kryzysowej dla mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego

Pomoc prawna

 • wtorek od godz. 12.00-14.00 (zapisy telefoniczne we wtorek na kolejny tydzień) 

Pomoc psychologiczna (zapisy). 

Pani Katarzyna Widawska: 

 • wtorek  08.00 – 15.00
 • środa    09.00 – 16.00
 • piątek   09.00 – 15.00

 

Pan Łukasz Garwoliński: 

 • środa      10.00 – 18.00
 • czwartek 13.00 – 14.00

 

Pomoc socjalna 

 • poniedziałek                  7.30 – 17.00
 • od wtorku do czwartku   7.30 – 15.30
 • piątek                         7.30 – 14.00

 

Pomoc socjalna umożliwiająca uzyskanie wsparcia, informacji, porady. 

Schronienie w mieszkaniu chronionym dla osób z powiatu pszczyńskiego doznających przemocy lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej w tym usamodzielnianych wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych i rodzin zastępczych 

Kontakt telefoniczny 

 • psycholog                               32 4490145 wew. 27
 • pracownicy socjalni                  32 4490145 wew. 30
 • zapisy do prawnika i psychologa 32 4490145  wew.29

  

  "NEURO-MED. CENTRUM TERAPII NERWIC, DEPRESJI I UZALEŻNIEŃ"

 

Jastrzębie-Zdrój, ul. Dębowa 20  

Telefon: 32 4767355
Email: neuro-med@world.pl

·         Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci 

·         Poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia 

·         Poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia 

·         Poradnia terapii uzależnienia od środków psychoaktywnych 

·         Poradnia terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych 

·         Poradnia leczenia nerwic 

·         Poradnia leczenia nerwic

 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

 

BEZPŁATNA INFOLINIA  116 111

 

"NIEBIESKA LINIA" 

BEZPŁATNA INFOLINIA 801 120 002

 

O przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. Przemoc to proces, który nie pojawia się znienacka, jest cykliczny, ma tendencję do powtarzania się, eskaluje, nie zatrzymana przybiera na sile, toczy się w wymiarze dominacja - uległość, nie jest zjawiskiem niezależnym od udziału człowieka, przejawia się w różnych formach.

PRZEMOC W RODZINIE CHARAKTERYZUJE SIĘ TYM, ŻE:

 1. Jest intencjonalna - przemoc jest zamierzonym działaniem człowieka
  i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary.
 2. Siły są nierównomierne -  w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest słabsza a sprawca silniejszy.
 3. Narusza prawa i dobra osobiste -  sprawca wykorzystuje przewagę siły narusza podstawowe prawa ofiary (np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itd.).
 4. Powoduje cierpienie i ból -  sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody. Doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność do samoobrony.

RODZAJE PRZEMOCY:

 1. Fizyczna - naruszanie nietykalności fizycznej.
 2. Psychiczna - naruszenie godności osobistej.
 3. Seksualna - naruszenie intymności.
 4. Ekonomiczna - naruszenie własności. 
 5. Zaniedbanie - naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich.

Przemoc fizyczna działania bezpośrednie, które wyrządzają ból i cierpienie fizyczne ( m.in. bicie, uderzenie pięścią, znęcanie się, szarpanie za włosy, gryzienie, wykręcanie rąk, głodzenie, zamykanie, popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, drapanie, kopanie, duszenie, okaleczenie, przypalanie papierosem, wyrywanie paznokci, parzenie, rzucanie przedmiotami, torturowanie, napaść, uwięzienie, użycie broni, nieudzielanie koniecznej pomocy );

Przemoc psychiczna – sprawowanie przez sprawcę kontroli nad ofiarą np. przymus, stosowanie gróźb ( straszenie zabójstwem, użyciem przemocy, zabraniem dzieci, itp.), zawstydzanie, poniżanie, upokarzanie, stała krytyka, ograniczanie lub uniemożliwianie kontaktów z innymi osobami, zabranianie korzystania z telefonu, samochodu, narzucanie własnych poglądów, zakaz opuszczania domu, wymuszanie i domaganie się posłuszeństwa, szantażowanie, zastraszanie, emocjonalne wykorzystywanie, wyzywanie, obwinianie, wmawianie choroby psychicznej, izolowanie, manipulowaniem poczuciem winy, karanie przez odmowę uczuć, odmawianie współżycia seksualnego, wyśmiewanie, zawstydzanie, kontrolowanie, miłość warunkowa, brak zainteresowania, brak szacunku, oskarżanie o wywołanie przemocy, zaprzeczenie przemocy, porywanie dzieci, wykorzystywanie pozycji mężczyzny, ograniczanie snu i pożywienia, degradacja werbalna, podsłuchiwanie rozmów telefonicznych, niszczeniu przedmiotów cennych dla ofiary;

Przemoc seksualna– działająca w obszarze zachowań seksualnych, naruszająca intymność pożycia (sadystyczne formy współżycia seksualnego, wymuszanie pożycia seksualnego, aktywności seksualnej, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, krytyka zachowań seksualnych, zmuszanie do oglądania filmów lub gazet pornograficznych, straszenie gwałtem, gwałt, straszenie karami fizycznymi i psychicznymi w razie odmowy współżycia, filmowanie podczas działań seksualnych, rozbieranie z zastosowaniem przemocy fizycznej;

Przemoc ekonomiczna– dotyczy warunków materialnych, opiera się na utrzymywaniu ofiary w całkowitej zależności finansowej, nie zaspokajanie materialnych potrzeb rodziny, odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zawodowej, zmuszanie do pracy bez wynagrodzenia;

Zaniedbanie - naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich oznacza pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, nie dawanie środków na utrzymanie, brak pomocy w chorobie, nie udzielenie pomocy, uniemożliwianie dostępudo miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka, itp.;

 

CYKLE PRZEMOCY

Faza narastającego napięcia

Sprawca - jest stale irytowany, każdy drobiazg go złości, zaczyna awantury, prowokuje kłótnie, nadużywa alkoholu, narkotyków, staje się niebezpieczny, przerażający, sprawia wrażenie, że coraz mniej panuje nad swoim "ja";

Ofiara - uspokaja go, spełnia jego zachcianki, przeprasza, uleganiu, nadskakuje mu lub unika go, chce poprawić mu humor, uczynić go szczęśliwym, powstrzymać przed wyrządzeniem jej krzywdy, narasta w niej napięcie i lęk, co objawia się w dolegliwościach fizycznych - bóle głowy, żołądka, brak energii do życia, pobudliwość nerwowa, niespokojność.

Faza gwałtownej przemocy

Sprawca - wyładowuje się, wpada w szał, eksploduje pod wpływem jakiegoś drobiazgu, stosuje różnego rodzaju przemoc;

Ofiara - czuje się bezradna, w żaden sposób nie może już uspokoić sprawcy, jest w totalnym szoku, nie może uwierzyć, że to naprawdę się stało, odczuwa wstyd, przerażenie, jest oszołomiona, staje się apatyczna, traci ochotę do życia, odczuwa złość i bezradność.

Faza miodowego miesiąca

Sprawca - wie że posunął się za daleko, zaczyna przepraszać, staje się inną osobą, szczerze żałuje, okazuje skruchę, obiecuje, że już się to nigdy nie powtórzy, płacze, wzbudza litość, tłumaczy się dlaczego to zrobił, przekonuje ofiarę, że to był jednorazowy incydent, okazuje ciepło, miłość, staje się podobny do tego, jaki był na początku znajomości, przynosi prezenty, rozmawia z ofiarą, dba o nią, obiecuje że się będzie leczył;

Ofiara - zaczyna wierzyć że partner się zmienił, że przemoc to jednorazowy incydent, że się nie powtórzy, czuje się kochana, myśli, że jest dla niego ważna, znowu go kocha, spełniają się jej marzenia o cudownej miłości, odczuwa bliskość i zespolenie z partnerem, życie we dwoje znów wydaje jej się piękne i pełne nadziei.

Faza narastającego napięcia, faza gwałtownej przemocy, faza miodowego miesiąca, itd. 

Cykl się powtarza. Przemoc w następnym cyklu staje się gwałtowniejsza, narasta, powtarza się dopóki nie będzie interwencji z zewnątrz.
Ofiara pomimo powtarzającego się cyklu przemocy pozostaje w związku.

 PRZEMOC WOBEC DZIECKA

Wszelkiego rodzaju uszczerbek na zdrowiu fizycznym bądź psychicznym dziecka przed ukończeniem osiemnastego roku życia, jakiego doznało w sposób nieprzypadkowy od osoby lub instytucji, będący skutkiem działania fizycznego, seksualnego lub emocjonalnego, czy też zaniedbania, a który zagraża jego normalnemu rozwojowi fizycznemu lub psychicznemu nazywamy przemocą wobec dziecka.

Formy przemocy wobec dziecka: zaniedbanie, przemoc fizyczna, psychiczna, wykorzystanie seksualne, dziecko świadkiem przemocy w domu, nadopiekuńczość. Przejawiają się one w takich samych zachowaniach jak przemoc wobec dorosłych członków rodziny.

Konsekwencje i objawy zaniedbania: zahamowany rozwój intelektualny, emocjonalny, fizyczny, brak ekspresji emocjonalnej, represyjność, bierność, apatia, lękliwość, choroba sieroca, podatność na choroby.

Konsekwencje i objawy przemocy fizycznej: brak reakcji na ból, oczekiwanie kary, obniżenie wrażliwości na cierpienie innych, agresywność, brutalność, obrażenia fizyczne, niechęć do rozebrana się, nadpobudliwość, wycofanie się w świat marzeń.

Konsekwencje i objawy przemocy psychicznej: zaburzenia mowy, snu, moczenie się nocne, depresja, brak pewności siebie, częste kłamstwa.

DZIECKO ŚWIADKIEM PRZEMOCY W DOMU

Dzieci widzą przemoc ojca wobec matki, słyszą jej płacz, jęki, krzyki, wyzwiska, awantury. Dostrzegają skutki tej przemocy: mieszkanie zdemolowane, ślady krwi, urazy, siniaki u matki, potargane ubrania, policjantów w domu. Czują atmosferę napięcia, same doświadczają tego napięcia. Czują lęk i obawy matki przed jej oprawcą.

Bycie świadkiem przemocy jest silnym urazem, nigdy nie pozostaje bez śladów w psychice. Objawia się nasilonymi zaburzeniami emocjonalnymi: częsta złość, dużo lęku smutku, niska samoocena.

Zaburzenia powstają także w pozostałych sferach:

w zachowaniu - wycofanie lub agresja, nadpobudliwość, wagarowanie, okrutne traktowanie zwierząt;

w funkcjach społecznych - niezdolność do empatii, niewielkie umiejętności społeczne, poczucie odrzucenia przez rówieśników;

w funkcjach poznawczych - złe oceny w szkole, opóźniony rozwój mowy, nieprawidłowy rozwój intelektualny), w zdrowiu fizycznym (zaburzenia łaknienia, jedzenia, snu, choroby psychosomatyczne, nocne moczenia, opóźniony rozwój fizyczny i motoryczny.

Poważne problemy u dzieci - świadków przemocy w domu - związane są z wchodzeniem w związki w życiu dorosłym. Zły obraz rodziny, miłości, bliskości powoduje, że same często tworzą związki patologiczne, stając się albo agresorem dla swego partnera, albo ofiarą.

W zależności od wieku i od płci dziecka pojawiają się różne reakcje na przemoc w domu: niemowlęta - reagują problemami zdrowotnymi, nadmiernym płaczem, złym snem;
przedszkolaki - mają duży poziom lęku, wszystkiego się boją, są rozdrażnione;
starsze dzieci - dziewczynki są wycofane, zalęknione, boją się mężczyzn, kurczowo trzymają się spódnicy matki i chłopcy są agresywni, zamknięci w sobie, mają napady złości.

Nikt w rodzinie nie zasługuje na przemoc. Przemoc upokarza, powoduje cierpienie, nieobliczalne szkody, rodzi nienawiść i pragnienie odwetu, tworzy błędne koło w stosunkach międzyludzkich i wcześniej czy później odbija się negatywnie. Dom rodzinny, który powinien chronić i zapewnić bezpieczeństwo swoim domownikom, w przypadku występowania przemocy, staje się miejscem cierpienia, poniżania, lęku i rozpaczy. Ofiary przemocy domowej potrzebują zwykle pomocy psychologicznej, prawnej, materialnej, socjalnej, medycznej.

Nie bądźmy obojętni wobec przejawów przemocy, nie bądźmy niemymi świadkami dramatu, który odbywa się u sąsiadów.

 

PAMIĘTAJMY, ŻE NIC NIE USPRAWIEDLIWIA PRZEMOCY

 

MITY I FAKTY DOTYCZĄCE PRZEMOCY:

 • mit: przemoc nas nie dotyczy;
 • fakt: przemoc istnieje wszędzie, niezależnie od rasy, wyznania, czy narodowości;
 •  mit: nie ujawnia się tajemnic rodzinnych;
 • fakt: przemoc nie skończy się sama. Pierwszym krokiem do jej przerwania jest przełamanie izolacji i milczenia;
 • mit: nikt nie powinien wtrącać się w prywatne sprawy rodziny;
 • fakt: przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Każdy ma prawo zapobiec przestępstwu;
 • mit: przemoc jest wtedy gdy są widoczne ślady pobicia;
 • fakt: nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości, aby być ofiarą przemocy domowej. Poniżanie obelgi bolą tak samo jak bicie;
 • mit: jeśli ktoś jest bity, to znaczy, że na to zasługuje;
 • fakt: nikt nie ma prawa bić i poniżać kogokolwiek bez względu na to co zrobił;
 • mit: popchnięcie, klaps, bicie pięścią nie jest niczym złym, nie jest przemocą, nie powoduje obrażeń, jest potrzebne w wychowaniu dzieci;
 • fakt: nawet najmniejsza forma aktywności ludzkiej zmierzająca do godzenie w czyjąś osobistą wolność jest aktem przemocy;
 • mit: bicie jest dowodem miłości, kobieta lubi jak jest bita, mężczyzna ma prawo bicia własnej żony;
 • fakt: pozostałości myślenia panującego w systemie patriarchalnym;
 • mit: przemoc zdarza się w sferze biedoty, przemoc w rodzinie to problem marginesu społecznego;
 • fakt: przemoc jest częstym zjawiskiem w rodzinach inteligenckich i zamożnych; Przemoc domowa zdarza się we wszystkich grupach społecznych niezależnie od poziomu wykształcenia i sytuacji ekonomicznej;
 • mit: maltretowanie to tylko chwilowa utrata panowania nad swoim zachowaniem;
 • fakt: maltretowanie to legalny związek polegający na kontroli i strachu;
 • mit: maltretowana kobieta lub dziecko mogą swobodnie opuścić swój dom;
 • fakt: powiadomienie o pobiciu i opuszczenie domu może skończyć się śmiercią;
 • mit: alkoholizm jest przyczyną przemocy;
 • fakt: uzależnienie od alkoholu nie zwalnia od odpowiedzialności za czyny. Należy karać sprawcę przemocy i leczyć jego chorobę.

 

 

 

Tiger, Red Bull, Monster, Burn, Black, Riders, N - gine

Dlaczego NAPOJE ENERGETYCZNE niewskazane dla dzieci?

Po napoje energetyczne sięgają coraz młodsi, nawet dzieci w szkołach podstawowych.
A lekarze alarmują: młodzi ludzie, którzy sięgają po napoje energetyzujące mogą nie dożyć sześćdziesięciu lat!

Napoje energetyczne, podobnie jak alkohol czy papierosy nie są odpowiednie dla młodych ludzi, tym bardziej dzieci – taką opinie wydali naukowcy z Uniwersytetu Miami. Dużą reakcję wywołały też słowa lekarzy kardiologów, że młodzi ludzie, którzy regularnie wspomagają się energizerami mogą nie dożyć 60-tki. Nie trzeba było długo czekać: Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął starania, aby na etykietach napojów pojawiła się wyraźna informacja, że są one niewskazane dla dzieci poniżej 12-13 roku życia. 
Sięgając po nie często nawet dorośli nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych picia psychodrinków. Produkty te owszem likwidują uczucie zmęczenia i znużenia (na krótko), działają pobudzająco, ale też – przedawkowane - mogą wywoływać niepokój, nadpobudliwość, bóle głowy, arytmię serca. Tymczasem wśród młodzieży nastała moda na wspomaganie się energetykami w czasie nauki, przed klasówkami i testami. Coraz więcej młodych łączy też napoje energetyzujące z alkoholem albo napojami typu cola, co wzmaga ich negatywne dla zdrowia działanie.

Co zawierają napoje energetyczne?

Głównym składnikiem energetyków jest kofeina i tauryna. Pozostałe składniki to dwutlenek węgla, w niewielkich ilościach witaminy, głównie z grupy B, małe  ilości tłuszczu i białka.  Kofeina to związek chemiczny działający na ośrodkowy układ nerwowy, poprawia nastrój i chwilowo koncentrację, pobudza korę mózgową. Zwiększa też zapotrzebowanie na tlen oraz wydzielanie adrenaliny. Tauryna z kolei przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku wspomagając procesy utleniania. Podczas wysiłku fizycznego zmniejsza wydalanie serotoniny, dzięki czemu organizm nie odczuwa ciężaru tego wysiłku i może dłużej pracować.
-  Kofeina w normalnych dawkach działa na organizm pobudzająco zwiększając akcję serca, podnosząc ciśnienie krwi i rozszerzając naczynia krwionośne mózgu. Efekt orzeźwienia utrzymuje się kilkanaście minut. Przyjmowana w małych dawkach nie ma niekorzystnego wpływu na organizm – mówi lek. med. Anna Senderska, z Centrum Medycznego Enel-Med. Pozostałe składniki napojów energetyzujących to cukier, a także aminokwas tauryna, glukurnoloakton i witaminy. Działanie tych składników  jest dla pijącego niezauważalne. Trzeba wiedzieć że witaminy nie muszą być suplementowane  w sposób sztuczny, bo w wystarczającej ilości znajdują się z pożywieniu. Wydaje się, że składniki te są tam dlatego, by spece od marketingu mogli pochwalić napój za jego rzekome właściwości prozdrowotne.
Kofeina ma również drugie gorsze oblicze szczególnie widoczne przy przedawkowaniu. Dotychczas przypadki przedawkowania kofeiny nie były częste –  w naszym kręgu kulturowym nie pije się więcej niż 2 -3 kawy dziennie a objawy uboczne zaczynają się pojawiać po wypiciu od 4 do 6 filiżanek kawy w zależności od indywidualnej wrażliwości i stopnia przyzwyczajenia. Kawa poza tym w sposób naturalny za sprawą gorzkiego smaku nie przypada do gustu dzieciom i w ten sposób przypadki zatrucia kofeina dzieci były naprawdę sporadyczne.

Skutki picia napojów energetycznych przez dzieci

- Sytuacja zmieniła się diametralnie po wprowadzeniu na rynek napojów energetyzujących. Stoją na półkach w przyciągających wzrok opakowaniach opatrzone hasłami pozytywnie się kojarzącymi – energia witaminy itp. Poza tym są  smaczne, podobne do oranżady, a zawierają tyle samo kofeiny co kawa i tak samo działają. Dostępność większych litrowych opakowań sugeruje, że można ich wypić więcej, a wypicie dwóch takich butelek to pewne problemy zdrowotne dla dorosłego, nie mówiąc o dzieciach – mówi lek. med. Anna Senderska. - Dawka powyżej 500 mg (czyli 1,5 l napoju, który zawiera ok. 30 mg kofeiny w 100 ml) powoduje wystąpienie działań ubocznych jak pobudzenie psychoruchowe, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszone bicia serca, niemiarowość serca, drgawki, porażenie ośrodka oddechowego. Bywały przypadki śmierci po przedawkowaniu tych napojów, najczęściej w przebiegu migotania komór.
W maju 2017 roku, w USA po wypiciu kawy i dużej butelki napoju gazowanego, a dwie godziny później energetyka – zmarł Davis Allen Cripe. Chłopiec miał 16 lat, ważył 90 kg, nie pił alkoholu ani nie zażywał narkotyków. Nie miał problemów ze zdrowiem. Stwierdzono, że śmierć chłopca wywołała spożyta w nadmiarze kofeina (podana w zbyt krótkim odstępie czasu). Doprowadziła ona do arytmii serca.

Poza tym kofeina pobudza wydzielanie soku żołądkowego nasila insulinooporność. Lekarze rejestrują coraz większą liczbę dzieci z cukrzycą, wywołaną najprawdopodobniej nieodpowiednią dietę i piciem napojów energetyzujących oraz słodkich, gazowanych. Dla dzieci poniżej 16 roku życia ta dawka jest oczywiście mniejsza, metabolizm substancji aktywnych przebiega dłużej niż u dorosłego, więc stężenie  w tym przypadku kofeiny kumuluje się.

Dla kogo napoje energetyczne są niewskazane

Napoje energetyzujące są absolutnie niewskazane dla dzieci do 16 roku życia, osób chorych na cukrzycę, cierpiących na zaburzenia rytmu serca, z nadciśnieniem tętniczym oraz chorych z  padaczką, osób z refluksem żołądkowo-przełykowym i chorobą wrzodową. Kobiety w ciąży nie powinny przekraczać 200mg/dobę. Kto może więc pić napoje energetyzujące? Osoby dorosłe, w awaryjnych sytuacjach wymagających koncentracji czy orzeźwienia np. kierowcy - ale pamiętając o rozsądnych ilościach: puszka tak, ale nie dwie czy trzy.

Autor: Maja Kupiszewska

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/napoje-energetyczne-niewskazane-dla-dzieci_38018.htmlCO MOŻE ZROBIĆ TWOJE DZIECKO, GDY INNY UCZEŃ MU DOKUCZA?


Dokuczanie w szkole to poważny problem. Zetknęła się z nim ponad połowa dzieci w polskich szkołach. Jak sobie radzić, gdy Twoje dziecko go doświadcza? Co może zrobić Twoje dziecko, gdy inny uczeń mu dokucza? Warto, by oddaliło się od tej osoby albo przyłączyło do innej grupy. Jeśli są miejsca, w których dokuczanie się powtarza, warto by dziecko ich unikało. Jeśli dziecko poczuje się zagrożone, warto by jak najszybciej znalazło się w bezpiecznym miejscu i nie bało się uciekać. 

1. Nie dajmy uwierzyć dziecku w słowa dokuczającego

Najważniejsze to przekazać mu, żeby nie wierzyło w to co słyszy.
– Mówmy dziecku, że to co ktoś o nim mówi nie jest prawdą, że to właśnie ten chłopak czy dziewczyna ma problem i wyżywa się na nim. Że choć może czuć się gorsze z powodu dokuczania, to tak naprawdę nie jest gorsze, że tylko dokuczający chce sprawić, by właśnie tak się czuło. A gorszy jest ten, który poniża innych. A poniża, bo sam czuje się gorszy.

MAŁGORZATA OHME

ekspertka kampanii "Bądź kumplem, nie dokuczaj"

– Mówmy dziecku tak: gdy stoisz przy nim wyobraź sobie, że jest między wami niewidzialna szyba, za którą on coś mówi, ale ty widzisz tylko ruszające się, bezdźwięczne usta.

– Warto powtarzać dziecku, że ludzie silni nie muszą dręczyć innych, by czuć się ze sobą dobrze. Że siła jest w środku, w naszych dobrych sercach. Że może on też ma serce, ale zatrute. Za ktoś skrzywdził jego, a teraz ona krzywdzi ciebie. Że to tak naprawdę mały chłopczyk, który się złości, bo jest mu źle. Można również radzić dziecku, by udawało, że nie słyszy, że to tylko brzęczenie komara, albo człowiek, który mówi po chińsku – dodaje Małgorzata Ohme. 

2. Zaplanujmy z dzieckiem dobre riposty na zaczepki

– Warto wzmacniać wiarę dziecka w to, że może dać odpór dokuczaniu. Niech powtarza sobie „dam radę”, że tak naprawdę słaby jest ten, który dokucza, a nasze dziecko jest silne. Dobrze jest zaplanować razem z dzieckiem dobre riposty na zaczepki. – Na pewno on powtarza jakieś teksty. Warto zaplanować z dzieckiem odpowiedzi, np. „to bardzo ciekawe” albo „lepiej się czujesz jak tak gadasz?” – radzi Małgorzata Ohme.

Przekażmy dziecku, by w miarę możliwości nie dawało się wyprowadzić z równowagi, bo dokuczanie ze strony innego ucznia właśnie temu służy. Powtarzajmy, by nie wyzywało i nie biło, bo każda taka pełna złości reakcja daje dokuczającemu satysfakcję i zachęca do dalszego dokuczania. – Ważne jest by przekazać naszemu dziecku, by nie pokazywało emocji. Że wiemy i rozumiemy to, że pewnie jest mu smutno albo go to złości, ale dokuczający może to uznać za słabość, która da mu siłę, bo nakręca się strachem innych – dodaje Małgorzata Ohme. 

3. Zachęćmy dziecko, by poszukało sojuszników

Dobrze jest zachęcić dziecko, by spróbowało porozmawiać z dokuczającym. Mówmy dziecku: powiedz mu/jej, że nie podoba Ci się to i nie zgadzasz się na takie traktowanie. Zachęćmy dziecko, by poćwiczyło z nami lub przyjaciółmi takie rozmowy. 

W sytuacji, gdy nasze dziecko jest dręczone psychicznie, warto by poszukało sobie sojuszników. Zachęćmy je do tego, by zapraszało kolegów ze szkoły do domu i nawiązywało kontakty. – Gdy uda mu się stworzyć wokół siebie grupę, będzie silniejszym przeciwnikiem – radzi Małgorzata Ohme.

Warto by nasze dziecko było miłe dla osób, które mu nie dokuczają, a które dokuczający lubi. Gdy pozyska ich sympatię, dokuczający może stracić sojuszników i zostać sam. 

4. Przekonaj dziecko, by opowiedziało dorosłym 

Bardzo istotne jest przekazać dziecku, że jeśli coś mu grozi, to musi powiedzieć o tym dorosłemu, zwłaszcza jeśli dokuczanie się powtarza. Przekonajmy je, że nie wyjdzie na donosiciela, bo to wyjątkowa sytuacja, gdy musi chronić bezpieczeństwo. A dorosły będzie wiedział jak mu pomóc. Dziecko powinno mówić dorosłym o sytuacjach dokuczania, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Rozmawiajmy więc z nim o tym często, by na bieżąco monitorować sytuację. Powiedzmy też o istnieniu anonimowego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Połączenie jest bezpłatne.

Postarajmy się również przekonać nasze dziecko, by reagowało nie tylko, gdy to jemu dzieje się krzywda, ale było też wsparciem dla kolegi czy koleżanki, którzy doświadczają dokuczania. 

I najważniejsze: nasze dziecko nie może zwątpić w dobro. Postarajmy się wpoić mu, że bycie miłym dla ludzi jest bardzo ważne i że jeśli takie będzie, to znajdzie wokół siebie wiele kochających osób.DLACZEGO KAŻDY UCZEŃ POWINIEN JEŚĆ POSIŁEK W SZKOLE?

 

Wszyscy ludzie, a zwłaszcza dzieci, powinny odżywiać się regularnie i spożywać w ciągu dnia posiłek przeciętnie co 3 - 4 godziny. Jest to zasadniczy element zdrowego żywienia, który warunkuje właściwy rozwój dziecka, jego dobre samopoczucie i dyspozycję do uczenia się. Większość uczniów przebywa w szkole (łącznie z drogą do i ze szkoły) średnio 5-6 godzin, a uczniowie starsi nawet 8-10 godzin. Każdy uczeń powinien przyjść do szkoły po śniadaniu zjedzonym w domu i w szkole spożyć posiłek oraz wypić co najmniej 0,5 litra płynów.

 

Skutki nieregularnego spożywania posiłków :

 

 • zbyt długa przerwa między posiłkami powoduje uczucie głodu. Przyczyną tego uczucia jest niedobór składników pokarmowych w organizmie. Dotyczy to szczególnie glukozy, której stężenie we krwi zmniejsza się. Niedobór glukozy wpływa negatywnie na funkcję komórek mózgu, dla których jest ona jedynym źródłem energii, a to z kolei wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
 • czucie głodu u uczniów wpływa niekorzystnie na zdolność do uczenia się, gdyż:
  - zmniejsza zdolność do koncentracji uwagi i aktywność na lekcjach,

  - pogarsza nastrój i samopoczucie,

  - może powodować bóle brzucha, głowy, uczucie osłabienia,

  - wywołuje lub nasila nieprzyjemne emocje i stany, takie jak: rozdrażnienie, niepokój, pobudzenie, zdenerwowanie, co może być przyczyną konfliktów z rówieśnikami, nauczycielami oraz zachowań agresywnych,

  - może zwiększać ryzyko doznania urazu (mniejsza koncentracja uwagi, wydłużony czas reakcji).

 

 • zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia optymalnie dzieci i młodzież powinna spożywać w ciągu dnia 4 -5 posiłków. Zbyt mała liczba posiłków zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, która dotyczy obecnie w Polsce co piątego ucznia. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują uczucie głodu i chęć zjedzenia produktów słodkich lub tłustych (wysokokalorycznych), aby jak najszybciej wyrównać niedobór energii. Organizm domaga się regularnego dostarczania odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. Jeśli posiłki są spożywane nieregularnie organizm zaczyna gromadzić energię na okresy głodu w postaci tkanki tłuszczowej. Osoby
  z otyłością, w tym także dzieci, często odżywiają się nieregularnie, zwykle nie jedzą śniadania, błędnie traktując to jako formę diety odchudzającej.

 

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA

 

1. Dbaj o różnorodność spożywanych posiłków.
2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
3. Produkty zbożowe powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
4. Spżywaj codziennie przynajmniej 2 szklanki mleka.
5. Mięso spożywaj z umiarem.
6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
7. Ograniczaj spożywanie tłuszczów, szczególnie zwierzęcych.
8. Zachowaj umiar w spożywaniu słodyczy i cukrów.
9. Ograniczaj spożycie soli.
10. Pij wystarczającą ilość wody.

 

 

Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy

 

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

 

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

 

Dopalacze: mieszanki trucizn

 

Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

 


Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz.
Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.

 

Strategia sprzedaży

 

Choć brzmi to zaskakująco, ostatnio „dopalacze” są sprzedawane jako sole do kąpieli, nawozy do roślin, pochłaniacze wilgoci, talizmany lub kleje.
W rzeczywistości, choć widnieje na nich taka etykietka, nie mają z tymi produktami nic wspólnego.

 

Substancje te mogą zostać zakupione przez Internet, w zależności od rodzaju mogą być: połykane, wciągane przez nos, wstrzykiwane lub inhalowane.

 

Zatrucie dopalaczami - objawy

 

Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.

 

Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

 

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

 

Inne działania „dopalaczy”

 

Problemy społeczne
Używanie dopalaczy wpływa na wszystkie obszary życia. Zwykle pojawiają się konflikty w rodzinie oraz pogorszenie relacji rodzinnych. Nierzadko występują także problemy w szkole, min. Obniżenie wyników w nauce.

 

Jeśli podejrzewasz, że ktoś zażył „dopalacze” pamiętaj, aby:

 

 • podać tej osobie dużo wody mineralnej
 • zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej
 • nie pozwolić tej osobie siadać za kierownicą
 • nie podawać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu
 • a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!Instytucje i organizacje pomocowe

 

Pomocy udzielają:

1. Policja

Osoby doświadczające przemocy oraz posiadające informacje o występowaniu przemocy mogą uzyskać pomoc w Komisariacie Policji w Pawłowicach dzwoniąc pod numer telefonu: 32/44 94 510

2. Ośrodek Pomocy Społecznej w Pawłowicach

 • Godziny pracy od poniedziałku do czwartku w godz. od 7:30 do 15:30, wtorek od godz. 7:30 do godz. 17:00,  piątek w godz. od 7:30 do 14:00 -  osobiście lub dzwoniąc pod numer:
  32/ 47 21 741 wew. 139,   739 001 606
 • bezpłatna pomoc psychologiczna – udzielana w każdy wtorek w godz. od 15:00 do 18:00 - zapisy telefoniczne pod podanym wyżej nr telefonu

3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Pomoc można uzyskać podczas pełnienia dyżuru przez członka GKRPA w każdy poniedziałek w godzinach od 16.00 do 17.00 w Urzędzie Gminy Pawłowice, ul. Zjednoczenia 60 sala Nr 0.1.

4. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie ul. Dworcowa 23, tel. 32/ 44 90 145 - bezpłatna oferta Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego:

 • pomoc prawna - zapisy telefoniczne pod nr telefonu: 32/44 90 145 wew. 29 we wtorek w godz. od godz. 12.00-14.00 na kolejny tydzień
 • pomoc psychologiczna - zapisy telefoniczne pod nr telefonu: 32/44 90 145 wew. 27

Pomoc psychologiczna udzielana jest:

w poniedziałek 8.00 - 16.00
w środę 10.00 - 18.00

w czwartek 8.00 - 12.00

 • schronienie w mieszkaniu chronionym dla osób z powiatu pszczyńskiego, doznających przemocy lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej w tym usamodzielnianych wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych i rodzin zastępczych

5. Centrum Terapii Nerwic Depresji i Uzależnień Neuro-Med w Jastrzębiu – Zdroju
44-330 Jastrzębie-Zdrój, ul. Dębowa 20, tel. 32/47 67 355:

 • poradnia leczenia nerwic
 • poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia
 • poradnia terapii uzależnienia od środków psychoaktywnych
 • poradnia zdrowia psychiczne
 • poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci

6. Niepubliczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Salus w Jastrzębiu - Zdroju, ul. Wrocławska 12a, tel. 32/47 13 999:

 • poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu

7. Niepubliczny Zakład Opieki Psychiatryczno-Psychologicznej VARIUSMED s.c.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wrocławska 12, tel. 32/47 316 79:

 • poradnia leczenia nerwic
 • poradnia zdrowia psychicznego

8. Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej CALM-MED, Pniówek, ul. Krucza 12, tel. 501-449-753, 32/44 83 520

 • poradnia zdrowia psychicznego
 • poradnia terapii uzaleznienia od alkoholu

9. NIEBIESKA LINIA

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"

bezpłatna infolinia 801 120 002

10. Telefon zaufania
       
- dla dzieci i młodzieży 111 116
    
    - dla dorosłych           800 100 100

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

Jakie zagrożenia czyhają na nasze dzieci w sieci?

 

Sieć przynosi wiele korzyści ale jest również medium, które niesie ze sobą też kilka istotnych zagrożeń we wszystkich dziedzinach naszego życia.
Oddziaływaniu internetowemu podlegają wszyscy jego użytkownicy. Nie ma znaczenia wiek, wykształcenie, pozycja społeczna, może poza doświadczeniem życiowym, które czasem skłania niektórych do większej ostrożności przy zawieraniu znajomości.
Moje rozważania będą próbą ogólnego nakreślenia jakie pułapki mogą czyhać na nasze dzieci, a pośrednio też i na nas korzystających z tego wielkiego dobrodziejstwa jakim jest Internet.

1. Zmiana tożsamości
Wchodząc do sieci pojawia się pokusa, aby zaistnieć jako ktoś inny. Zdarza się, że jej ulegamy. Niektórzy chcą się odmłodzić, dzieci i młodzież pragną się postarzeć, w skrajnych przypadkach zmieniamy płeć. Dzieci, zwłaszcza nastoletnie, które czują się niezrozumiane w swoich rodzinach, środowiskach, szukają akceptacji, miłości często umieszczają swoje zdjęcia, które dają dużo do życzenia. Niejednokrotne są to wizerunki, gdzie dziewczyny są skąpo ubrane, w dziwnych pozach (patrz www.fotka.pl). Aby znaleźć choć namiastkę akceptacji, zainteresowania dzieci dodają sobie lat, nawiązując jednocześnie kontakty z osobami przeciwnej płci, mocno starszymi od siebie. Często bywa to niegroźne, ale bywa i tak, że padają ofiarami pedofilów.

2. Agresja
Nasze dzieci czytając różnego rodzaju strony, fora stykają się z ogromnym natężeniem agresji. Wystarczy poczytać wypowiedzi „dyżurnych forumowiczów” pod poszczególnymi artykułami z dziedziny polityki, sportu czy rozrywki, aby natknąć się na niezliczoną ilość wulgaryzmów i na ogrom agresji płynącej z tych wypowiedzi.

3. Czaty i komunikatory
Istnieje niezliczona ilość czatów do których dzieci mają dostęp i z których korzystają. Podzielone są one tematycznie. Tam nasze dziecko wchodzi wpisując tylko swój nick jest całkowicie anonimowe, może robić, co chce i może natknąć się na osoby, które nie mają żadnych hamulców moralnych.
Komunikatory takie jak Gadu-gadu, Skype, Tlen itp. w swoim założeniu mają ułatwienie kontaktu z innymi przy pomocy sieci internetowej i tak często jest, jednak te dobra mogą służyć przestępcom do zdobywania różnorodnych informacji na nasz i dzieci temat, do zaskarbiania sobie zaufania naszych pociech, a co za tym idzie wykorzystania tegoż zaufania w celach przestępczych.

4. Grooming
Właśnie z wykorzystaniem przez przestępców sieci internetowej może być związany grooming. Co to takiego? Jest to uwodzenie dzieci przez Internet gdzie pierwszy kontakt odbywa się przy pomocy Internetu, a dalsze miejsca kontaktu są uzależnione od przebiegu całego procesu groomingu.
Z tym procederem ściśle jest związane pojęcie „pozytywnej pedofilii”. Dla usprawiedliwienia własnego, złego postępowania, przestępcy wymyślili takie właśnie pojęcie i propagują je przede wszystkim w sieci. Przykładem może być strona „Mały Książę” propagująca własnej ten proceder. Autorzy odwołują się do ludzkich sumień i troski o dzieci, zwłaszcza te, które są narażone na brak miłości ze strony rodziców. Twierdzą, że to właśnie oni „pozytywni pedofile” są w stanie takie dziecko uchronić przed chorobą sierocą. Na takie strony dziecko może napotkać, szukając np. opracowań lektury.

5. Zdjęcia i strony pornograficzne
Kolejnym problemem mogą być zarówno strony jak i zdjęcia pornograficzne, które pojawiają się, gdy nasz dziecko nieopatrznie naciśnie jakiś klawisz, albo ikonkę na ekranie. Dodatkowo może się zdarzyć, że taka strona „zakotwiczy” na naszym komputerze i będzie się otwierać w najmniej oczekiwanych momentach. Bywa również tak, że strony te lub zdjęcia „wzbogacone” są o wirusy, które robią spustoszenie w naszym komputerze.

6. Portale społecznościowe
Jedna z najpopularniejszych form istnienia w Internecie to obecnie portale społecznościowe takie jak „Nasza Klasa”, „Facebook”, „Twitter” i inne, które ciągle powstają. Same w sobie nie są niebezpieczne, ale trzeba uważać jakie informacje tam zamieszczamy. Dzieci, w swojej naiwności dzielą się informacjami o sobie, a to może być wykorzystywane przez przestępców, złodziei, pedofilów, firmy wykorzystujące dane, hakerów. Nawet zwykłe zdjęcie z wakacji albo z imprezy rodzinnej odbywającej się przed domem lub w domu pokazuje status i naszą zamożność, co dla złodzieja jest wskazówką. Nie mówiąc już o zdjęciach zrobionych na tle domu czy samochodu.

7. Jak uchronić nasze dziecko?
Wbrew pozorom ochrona naszego dziecka przed takimi zagrożeniami nie jest zbyt trudna i skomplikowana nawet jeśli nie czujemy się biegli w korzystaniu z Internetu. Oto kilka rad:

 

 • ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu i konsekwentnie je egzekwuj (np. czas używania Internetu, oglądania TV, grania w gry komputerowe),
 • ustaw komputer w ogólnodostępnym miejscu,
 • poznawaj sieć wraz ze swoim dzieckiem,
 • naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie zawsze musi być tym za kogo się podaje i nie musi mówić prawdy,
 • zwróć uwagę, jakie informacje o sobie umieszcza twoje dziecko w Internecie (nie powinno podawać swoich danych osobowych, przesyłać zdjęć osobom poznanym w sieci)
 • pokazuj dziecku wartościowe miejsca w sieci,
 • jeśli Twoje dziecko stanie się ofiarą przestępstwa internetowego niczego nie kasuj z komputera,
 • a przede wszystkim ROZMAWIAJ ZE SWOIM DZIECKIEM!!!!

------------------------------------------------------------------------------------


Mamo, tato, pomóżcie dziecku uwierzyć w siebie!

1. Okażcie dziecku, że je kochacie.

2. Panujcie nad negatywnymi emocjami (złość).

3. Udzielajcie dziecku dużo pochwał.

4. Chwalcie jego wysiłek, a nie tylko wyniki.

5. Nie porównujcie wysiłków dziecka do innych dzieci.

6. Pomóżcie dziecku stawiać sobie realne cele.

7. Powierzajcie dziecku konkretne działania.

8. Gdy krytykujecie działania dziecka, to krytykujcie tylko jego postępowanie, a nie dziecko.

------------------------------------------------------------------------------------


Kochani Rodzice, pamiętajcie, że czym dziecko żyje – tego się nauczy!

Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki, uczy się potępiać.

Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się walczyć.

Jeśli dziecko musi znosić kpiny, uczy się nieśmiałości.

Jeśli dziecko jest zawstydzone, uczy się poczucia winy.

Jeśli dziecko żyje w atmosferze tolerancji, uczy się być cierpliwym.

Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty, uczy się ufności.

Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone, uczy się doceniać innych.

------------------------------------------------------------------------------------


 Osiem sposobów poprawienia obrazu siebie u dziecka

 

1. Upewnij się, że twoje dzieci wiedzą, że są wartościowe właśnie dlatego, że istnieją. Mów im, że to, czy są kompetentne czy wybitne pod jakimś względem, nie zmieni twojej miłości do nich.


2. Bądź czujny na oznaki poczucia niskiej wartości własnej. Pamiętaj, że zdrowy obraz siebie nie jest tym samym, co próżność lub duma. Jest po prostu uczciwym zaakceptowaniem tego, kim się jest. Ktoś, kto musi się przechwalać swoimi osiągnięciami, ma prawdopodobnie zniekształcony własny wizerunek.

 

3. Pomóż dziecku zbudować uczciwy obraz siebie. Ignorowanie jego słabości w tym nie pomaga, lecz nie bądź sędzią. Młodzi ludzie muszą nauczyć się akceptować porażki i cenić swoje silne strony.

 

4. Pomóż dziecku odkryć jego niepowtarzalny talent. Każdy ma w sobie coś szczególnego. Daj mu szansę spróbowania wielu rodzajów zajęć/zainteresowań, by mogło odkryć własne uzdolnienia i dary, o których nigdy nie myślałeś.

 

5. Stwórz w domu atmosferę zaufania. Dzieci, które potrafią się dzielić swoimi uczuciami w intymnej rodzinnej atmosferze (rozmawiać o miłości, rozczarowaniach, osiągnięciach i niepowodzeniach), są naprawdę szczęśliwe i mają mało problemów z obrazem samych siebie.

 

6. Upewnij się, że wizerunek dziecka, jaki mu komunikujesz, nie jest zniekształcony twoimi pragnieniami czy rozczarowaniami. Dzieci w dużym stopniu postrzegają siebie poprzez "lustro" tego, jak widzą je rodzice. Dopilnuj, by obraz nie był "wykrzywiony" przez twoje własne plany.

 

7. Ceń i szanuj wszystko w twoim dziecku, nie tylko jakieś specjalne, wyjątkowe rzeczy. Podkreślaj pozytywne cechy kryjące się w każdej małej wadzie i hojnie chwal jego mocne strony.

 

8. Spraw, aby dziecko czuło się bezpiecznie, będąc tym, kim jest. Osiągniesz to, okazując mu miłość i przebaczenie, niezależnie od tego, co robi. Karć je, lecz nigdy nie używaj kary jako formy zemsty. Dzieci mają wyraźne poczucie sprawiedliwości i wiedzą, kiedy jesteś sprawiedliwy. Nie nadużywaj ich zaufania.

------------------------------------------------------------------------------------


Jak określać dziecku granice?

Czasem słyszy się takie stwierdzenie: „To przekracza wszelkie granice”. O co chodzi? O jakie granice? Co zostało przekroczone?

W wychowaniu codziennością są sytuacje, w których rodzice i wychowawcy zmierzają się z pragnieniami czy kaprysami dzieci, ich dobrym bądź uciążliwym czy wręcz nieznośnym zachowaniem.

Oto kilka przykładów:
– Nie będę tego jadł. To jest niedobre.
– Kup mi grę. Aaaaaaaaaaaaa…!!! (wrzask na cały sklep).
– Pani w szkole jest głupia i wstrętna. Nie pójdę tam więcej.
– Nie zostawiaj mnie w przedszkolu. Nie kochasz mnie.
– Co się pani czepia? Zawsze tylko mnie pani widzi!

Nie jest łatwo odróżnić kaprysy dzieci od ich rzeczywistych potrzeb. Zresztą do jednego i drugiego dzieci mają prawo. Dopiero reakcja dorosłego może przyczynić się do tego, że dziecko samo spostrzeże różnicę i wyciągnie wnioski albo – wprost przeciwnie – utwierdzi się w przekonaniu, że wszystko mu wolno.

Życie dziecka jest jak droga. Jeśli droga jest dobrze oznakowana, to dziecko bezpiecznie osiągnie cel.

Nie ma wychowania tam, gdzie nie ma oznakowanych szlaków, po których można się bezpiecznie poruszać.

Zasady zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nim wiemy, czego się spodziewać. Mogą także pomóc w takim porozumiewaniu się z ludźmi, aby nie ranić siebie nawzajem.

Aby móc dziecku określać granice, trzeba najpierw poznać swoje granice, trzeba otworzyć się na prawdę o sobie.

Nasze granice budują poczucie własności i odpowiedzialności. Kiedy wiem, jakie mam granice, wiem też, za co jestem odpowiedzialny, a za co nie: jestem odpowiedzialny za siebie i w stosunku do innych, ale nie jestem odpowiedzialny za myśli i uczucia innych.

Dziecko dopiero uczy się ustawiania granic, przestrzegania zasad i norm – najpierw od rodziców, potem do innych dorosłych – by móc w odpowiednim momencie swojego życia dokonywać świadomych wyborów w taki sposób, aby nie ranić siebie i innych.

Jak określać dziecku granice?

Krok pierwszy: słowa
1. Komunikat powinien dotyczyć zachowania dziecka – skoncentruj się na zachowaniu, a nie na postawie, uczuciach lub wartościach dziecka:


NIE
Zosiu, nie widzisz, że jestem zajęta?
TAK
Rozmawiam. Stukanie mi przeszkadza.


2. Bądź bezpośredni i konkretny – powiedz jasno i krótko, czego oczekujesz od dziecka, oraz w razie potrzeby, kiedy i jak ma wykonać określone zadanie:


NIE
Tylko nie wracaj zbyt późno!
TAK
Wróć na kolację o wpół do siódmej.


3. Dokładnie określaj konsekwencje.


NIE
Tylko nie jedź rowerem po ulicy, bo możesz wpaść pod samochód!
TAK
Rowerem możesz jeździć po chodniku lub na podwórku. Inaczej schowam go w garażu.


4.  Mów stanowczo, ale nie podnoś głosu. Nie bądź szorstki.


Krok drugi: czyny
Popieraj słowa działaniem – twoje słowa są na tyle wiarygodne, na ile potwierdzają je stojące za nimi działania! Reaguj natychmiast, kiedy dziecko idzie się bawić, a nie wypełniło swoich obowiązków, np. Nie ma zabawy, dopóki nie wyjdziesz z psem lub Jeśli po sobie nie posprzątasz, nie dostaniesz klocków przez kilka dni. 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019