AAA
Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Golasowicach

Akcje charytatywne

Pallotyńska Adopcja Serca

We wrześniu 2005 roku zadeklarowaliśmy odpowiedź na potrzeby materialne, duchowe i religijne dzieci w krajach misyjnych, osieroconych, pozbawionych środków do życia i pieniędzy na opłacenie szkoły.

Pomoc dzieciom polega na comiesięcznych wpłatach na konto Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów w Warszawie. Pieniądze te pomagają konkretnemu dziecku w zakupie żywności, niezbędnych lekarstw, opłaceniu szkoły i przyborów szkolnych.

Pallotyńska Adopcja Serca skierowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli. Taką miłość do bliźniego okazała społeczność całej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Golasowicach, jednocześnie stając się „Rodziną Adopcyjną” dwojga dzieci: Gilberta Ndayicyengurukije, Deboli Umuhire.

W roku 2012 nasza „adopcyjna córka” wyjechała z opiekunami z Rwampary i nie podała nowego adresu, dlatego opłaty na jej utrzymanie zostały wstrzymane. W zamian otrzymaliśmy nową „córkę” Umuhire Debola ur. 2003 r., której rodzice żyją, ale z trudem zdobywają pożywienie. Pochodzi ona z Kibeho w Rwandzie.  


pb130026.jpg [300x225]


Prezent pod choinkę

To ogólnopolska akcja charytatywna, do której co roku dołącza społeczność naszej szkoły. Jest ona organizowana przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelicko – augsburskiego. Polega ona na przygotowaniu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe prezentów, które przed świętami są przekazywane dzieciom na Ukrainie. Forma tejże pomocy uczy empatii i wrażliwości, ukazuje, że nawet mając niewiele też można coś ofiarować.   

Zakręcona Akcja

We wrześniu już po raz kolejny ruszyła akcja zbierania plastikowych nakrętek. Gromadzone nakrętki zostają przekazane na zakup inhalatora dla Kamila,który choruje na mukowiscydozę. Już podczas wakacji uczniowie zbierali nakrętki, aby  w pierwszych dniach września przynieść je do szkoły. Oprócz wsparcia Kamila, akcja niesie jeszcze inne korzyści, w szczególności dla środowiska. Opakowania bez nakrętek łatwiej zgnieść, zmniejszając ich powierzchnię. Obniża to koszty i czas poddawania materiałów recyklingowi. Co więcej, dzięki odkręcaniu nakrętek  odpady mogą być maksymalnie zgniecione, co przyczynia się do zmniejszenia powierzchni wysypisk.  Zbieranie plastikowych nakrętek to jeden  z lepszych programów  proekologicznych. Akcja zajmuje się ważnym aspektem jakim jest edukacja dzieci i młodzieży. Zdejmowanie nakrętek szybko wchodzi ludziom w nawyk i łatwo propagować go wśród rodziny i znajomych.Dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzinom za zaangażowanie i zachęcamy do dalszego zbierania.

 

Pola Nadziei 

img_20160404_144832.jpg [300x225]

„Pola Nadziei” to coroczna kampania na rzecz osób nieuleczalnie chorych, które potrzebują stałej opieki medycznej. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

W gminie Pawłowice są już trzy „Pola Nadziei”. Pierwsze powstało w Pawłowicach, kolejne w Golasowicach oraz ostatnie w Krzyżowicach. W Golasowicach takie Pole znajdowało się przy OSP Golasowice, natomiast wiosną 2012 roku – zostało ono przeniesione na teren Zespołu Szkolno – Przedszkolnego.
wp_20151101_11_36_19_pro1.jpg [300x169]

Kwesta „Płomyk Nadziei”

Co roku wolontariusze kwestują przed cmentarzami – w Żorach i okolicy. Nasza szkoła od 2012r. również bierze udział w tej kweście. Uczniowie – jako ochotnicy wraz z opiekunami (absolwentami naszej szkoły) zachęcają do wrzucenia datku na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. 

Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom. Dzięki Państwa dobroczynności hospicjum może nadal sprawować bezpłatną opiekę nad pacjentami.